-->
Get Adobe Flash player

نمایش"پاهای خانم هزارپا" به نویسندگی ندا حاجی بابایی و کارگردانی مهدی خجستگی با تلاش و همت موسسه تئاتر طراوت و اداره کل بهزیستی استان قم؛ پس از 40 روز تمرین روز شنبه 23 دی توسط هیئت بازبینی پنجمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین آفتاب مورد ارزیابی قرار گرفت و جهت شرکت در این جشنواره انتخاب شد. در این نمایش گروهی از معلولان ناشنوا و جسمی حرکتی ایفای نقش می کنند. پنجمین جشنواره منطقه ای تئاتر آفتاب، اسفند ماه سال جاری و با حضور گروه های تئاتر معلولین در شهرکرد برگزار می شود. مهدی خجستگی پیش تر از این با نمایش های چارقد سبز خاله گلنار(به نویسندگی مرتضی سخاوت) و قصه ای از سرزمین مهربونی(به نویسندگی محمدرضا شاه مردی) در دوره های دوم(اصفهان) و سوم(اراک) این جشنواره شرکت کرده و حائز رتبه های مهمی شده بود.


 

به گزارش روابط عمومی موسسه تئاترطراوت قم؛ واحد تئاتر معلولین موسسه تئاتر طراوت در حال تولید نمایش جدیدی به نام"پاهای خانم هزارپا" است که به زودی و پس از طی مراحل قانونی اخذ مجوز در قم به روی صحنه می رود.

این نمایش به نویسندگی ندا حاجی بابایی و کارگردانی مهدی خجسته و با بازی علیرضا نامدار؛ علی اصغر تقی پور(معلول جسمی حرکتی)، سید هاشم موسوی(معلول جسمی حرکتی)، الهه اکبری(معلول جسمی حرکتی)، سمانه دلیر(معلول جسمی حرکتی)، سمیه شیری(ناشنوا)، مهدی سوری(ناشنوا)، مرضیه کریمی(ناشنوا) و فاطمه فرکی(ناشنوا) در خانه نمایش ماه فرهنگسرای جوانان قم در حال تمرین است.

مرتضی عقیقی مشاور اجرایی این نمایش و حسن نوری مدیر تولید و طراح صحنه این اثر ویژه مخاطب کودک و نوجوان هستند.

حامد جهانبخش(آهنگساز)؛ زینب فیروزی(منشی صحنه)، فائزه امیرحسینی(طراح لباس) و حسین خلج(تدارکات) از دیگر دست اندر کاران تولید این نمایش هستند.

نمایش "پاهای خانم هزار پا" به همت موسسه تئاتر طراوت و اداره کل بهزیستی استان قم جهت شرکت در چهارمین جشنواره تئاتر منطقه ای آفتاب در شهرکرد در حال تولید است.

 

مدیرعامل مؤسسه تئاتر طراوت گفت: ارگان‌های فرهنگی باید به سمت بهره‌گیری از زبان هنر در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگ‌سازی روی بیاورند تا تأثیرات مدنظر نظر را روی جامعه هدف بگذارد.

محمدرضا شاه مردی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم با اشاره به جشنواره نمایشی "شهر خوب شهروند خوب" اظهار داشت: خوشبختانه مدیرانی در استان قم داریم که به ظرفیت‌ها و ویژگی‌های هنر توجه ویژه دارند.

مدیرعامل مؤسسه تئاتر طراوت افزود: بهره‌گیری از مقوله هنر در موضوعات اجتماعی و فرهنگ‌سازی یکی از ویژگی‌های هنر است که در حال حاضر به‌خوبی از آن در شهر مقدس قم بهره‌گیری شده است.

وی ادامه داد: جشنواره نمایشی "شهر خوب شهروند خوب" در راستای توسعه و فرهنگ‌سازی بخشی از مؤلفه‌های فرهنگی با بهره‌مندی از مکتب و عقاید اسلامی در حوزه شهری و حقوق شهروندی است.

این کارگردان تئاتر تأکید کرد: زبان هنر زبانی لطیف، گویا و اثرگذار است و روی ناخودآگاه افراد تأثیر می‌گذارد و از این‌جهت است که زبان هنر کمک شایانی در زمینهٔ فرهنگ‌سازی می‌کند.

وی در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: ارگان‌های فرهنگی باید به سمت بهره‌گیری از زبان هنر در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگ‌سازی روی بیاورند تا تأثیرات مدنظر نظر را روی جامعه هدف بگذارد.

شاه مردی در پایان خاطرنشان کرد: هنر تئاتر، هنری گویا است و رهبر معظم انقلاب هم این هنر اصیل را تحسین کرده‌اند، البته از هنرهای دیگری از جمله سینما و انیمیشن می‌توان استفاده کرد.

 

با پیشنهاد اداره کل ورزش و جوانان و حمایت اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری قم، شورای مشاوران جوان استاندار قم تحت عنوان هیئت اندیشه ورزان جوان استاندار قم و با حضور جوانان نخبه و فعالان برجسته عرصه های متعدد فرهنگی، هنری، اجتماعی و علمی تشکیل و در نخستین جلسه خود مباحث عمومی و کلی را با مهندس سید مهدی صادقی استاندار قم مطرح کردند. محمدرضا شاه مردی مدیر عامل موسسه تئاتر طراوت نیز که به عنوان یکی از جوانان نخبه و فعال در عرصه فرهنگ و هنر از طرف معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان به این جمع معرفی شد به عنوان دبیر کمیته فرهنگی و هنری هیئت اندیشه ورزان جوان استاندار قم مسئولیت هماهنگی و برنامه ریزی در این کمیته را بر عهده گرفت. گفتنی ست هیئت اندیشه ورزان جوان استاندار قم قرار است در کارگروه ها و کمیته های تخصصی مشکلات و مسائل جوانان استان را رصد کرده و با ارائه و تدوین ایده ها و نقطه نظرات و طرح های اجرایی در جلسات فصلی به طور مستقیم با استاندار مطرح و زمینه های اجرایی شدن آن ها را فراهم آورد...

 

این روزها موسسه تئاتر طراوت با تمام توان و انرژی خود در حال پیگیری برنامه های خود در سال 1396 است؛ نمایش پاهای خانم هزارپا به نویسندگی ندا حاجی بابایی و کارگردانی مهدی خجستگی برای جشنواره تئاتر معلولین آماده می شود(اثری که با حضور تعدادی از معلولان جسمی حرکتی و کم شنوا و ناشنوا و با مشارکت بازیگرانی نظیر علی اصغر تقی پور و علیرضا نامدار جهت بازبینی در چهارمین جشنواره منطقه ای تئاتر آفتاب در شهرکرد آماده می شود)؛ هنرجویان موسسه تئاتر طراوت نیز زیر نظر رحمان اسلامی و با مشارکت مهناز روساز و با مشاوره احمد شریفی نمایشی با نام جشن هر ساله را جهت چند اجرای تجربی در دست تمرین دارند(این اثر روایتی تاریخی داشته و در فضایی تجربی و طی تمرینات طولانی شکل گرفته است)؛ برخی از چهره های فعال و اثرگذار گروه نیز در حال تولید نمایشی متفاوت با عنوان درخت های دی داد می زنند در قالب تئاتر محیطی هستند تا با مشارکت یکی از مراکز فرهنگی قم به زودی به مرحله اجرا برسد( هنرمندانی نظیر مرتضی عقیقی، احمد شریفی، صادق مقدسیان، مرتضی مرتضوی راد، رحمان اسلامی، حمیدرضا هادی، محمد کدخدازاده و محمدرضا روشنایی در این اثر مشارکت دارند) ؛ محمدرضا شاه مردی مدیرعامل موسسه تئاتر طراوت نیز در حال تمرین با گروه نمایشی بگو حرام جهت شرکت در نخستین جشنواره بین المللی تئاتر نفت است(در این نمایش مرتضی عقیقی، احمد شریفی فرد، مهناز رودساز، مهدی خجستگی، رحمان اسلامی، مرضیه فتخانی، زهره کمیجانی و فاطمه خوش سخن بازی می کنند) و البته نمایش دیگری نیز با عنوان ساکت می شویم را با موضوع زندگی و مرگ آخرین تزار روس در دست نگارش و تمرین دارد(در این اثر جدید بازیگرانی نظیر احمد شریفی فرد، مهناز رودساز، مرضیه فتخانی، زهره کمیجانی، ندا فراهانی فشکی، مهتاب عابدین زاده و رضا گلچین بازی می کنند)؛ احمد شریفی فرد نیز قصد تولید نمایشی تجربی با تعدادی از هنرجویان موسسه تئاتر طراوت دارد؛ در کنار تمامی این فعالیت های تولیدی و اجرایی، تعدادی از اعضای موسسه در قالب گروهی خودجوش به فعالیت های علمی تحت عنوان"جهاد علمی" می پردازند که در آن پژوهش، تحقیق، تحلیل و بررسی به عنوان عناصری مهم و اصلی در فرآیند علمی آموزشی مطرح هستند(بررسی مبانی عمومی فلسفه هنر، مطالعه مبانی کارگردانی و تحلیل نمایش نامه، بررسی دوره آثار هنرمندان مطرح و تقویت فرهنگ مطالعه و کتاب و کتابخوانی از جمله سرفصل های جدی جهاد علمی در موسسه تئاتر طراوت است)؛ این ها همه در حالی ست که برنامه های متعددی در موسسه تئاتر طراوت برای سال 1397 در نظر گرفته شده است...

 

محمدرضا شاه مردی مدیر عامل موسسه تئاترطراوت و خبرنگاران واحد مرکزی خبر صدا و سیمای مرکز قم با حضور در تمرین نمایش"پاهای خانم هزارپا" در جریان روند تولید این اثر قرار گرفتند.

مهدی خجستگی کارگردان این نمایش در مصاحبه ای تلویزیونی توجه به تئاتر معلولین را حائز اهمیت دانست و در خصوص تمرینات این نمایش گفت: این اثر با حضور چهار معلول ناشنوا و کم شنوا و چهار معلول جسمی حرکتی از بیست روز پیش ددر فرهنگسرای جوان آغاز شده و با حمایت و همکاری موسسه تئاتر طراوت تا پایان دی ماه و بازبینی این اثر برای شرکت در چهارمین جشنواره تئاتر منطقه ای آفتاب در شهرکرد ادامه خواهد داشت. نمایش پاهای خانم هزارپا نوشته ندا حاجی بابایی ست که در مسابقه نمایش نامه نویسی جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان حائز رتبه برگزیده شده است.

 

منوی کاربری

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز220
mod_vvisit_counterاین هفته1511
mod_vvisit_counterاین ماه8339
mod_vvisit_counterکل بازدیدها421025

تقویم امروز

امروز : يكشنبه
06. خرداد 1397
12. رمضان 1439
27. می 2018

پیوندها

شبکه خبری برناتئاتر ماتئاتر مقاومت	گروه تئاتر پوشه

پشتیبانی آنلاین

حاضرین در سایت

ما 25 مهمان آنلاین داریم